HISTORIA SEKCJI PIĘCIOBOJU NOWOCZESNEGO

Pieciobój Nowoczesny

   Sekcja pięcioboju nowoczesnego w Zielonej Górze powstała w 1973 roku. Ponieważ w tych czasach w mieście brakowało specjalistycznych obiektów nawet dla istniejących i odnoszących sukcesy dyscyplin grupa zapaleńców postanowiła sukcesywnie budować obiekty dla pięcioboju nowoczesnego. Wybór padł na spokojną niewielką wieś podzielono górska, miejsce zamieszkania głównego inicjatora tegoż przedsięwzięcia p. Zbigniewa Majewskiego. 
   Budowę ośrodka rozpoczęto w 1974 roku a jesienią roku 1976 przeprowadzono w Drzonkowie Mistrzostwa Świata Juniorów gdzie rozegrano jazdę konną i strzelanie oraz zakwaterowano część ekip. W 1978 roku rozegrano kolejne wielkie zawody międzynarodowe I edycje Pucharu Świata . Stanowiło to mobilizację tutejszego środowiska do dalszej rozbudowy Ośrodka, a dla Klubu dalszego dynamicznego rozwoju poziomu sportowego zawodników. Zawody rozegrano wyłącznie na własnych obiektach, które w tym czasie stanowiły jeden z najlepszych kompleksów sportowych dla pięcioboju nowoczesnego i jeździectwa. Komfortowe warunki oraz nowoczesna struktura organizacyjno - szkoleniowa oparta na Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży doprowadziła zawodników naszego Klubu do osiągnięcia najwyższych sukcesów sportowych. 
   Pasmo sukcesów rozpoczęli juniorzy zdobywając w składzie klubowym na mistrzostwach świata juniorów w Coto de Caza pierwszy - srebrny medal w historii "juniorskiego" pięcioboju. W pozostałych latach niemalże na każdych Mistrzostwach Świata zawodnicy(czki) Klubu zdobywali medale indywidualnie lub w drużynie. 
   Największym sukcesem i uhonorowaniem długoletniej pracy szkoleniowo - organizacyjnej naszego Klubu jest zdobycie przez naszych zawodników złotych medali olimpijskich na IO w Barcelonie w roku 1992. 
   Arkadiusz Skrzypaszek zostałem mistrzem olimpijskim indywidualnie oraz wspólnie z kolegami klubowymi Maciejem Czyżowiczem i Dariuszem Goździakiemzostali mistrzami olimpijskimi w klasyfikacji drużynowej. 
   Od lat Klub nasz prężnie się rozwija zdobywając medale w Mistrzostwach Świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych, co jest to zasługą kompetentnego sztabu szkoleniowego.